Op donderdag 23 maart kwamen zo’n dertig Wageningse professionals samen bij de ‘Buitenspeelconferentie”. De professionals waren afkomstig uit het hele Wageningse speelveld; kinderwerkers, ambtenaren Openbare Ruimte en Sociaal Domein, onderzoekers, medewerkers uit de gezondheidszorg, kinderopvang, speeltuinwerk en de politiek. Het initiatief van deze conferentie kwam van SpelenmaaR (samenwerking Empowerment by Playing en Creatiefhuis) en Solidez welzijn.
Kinderen spelen steeds minder buiten
Wageningen is een groene gemeente, heeft een beheerde speeltuin en meer dan 80 openbare speelplekken. Je zou denken dat alle kinderen in Wageningen buitenspelen. Toch is dat ook in Wageningen net als in de rest van Nederland niet het geval. Kinderen spelen steeds minder buiten, één op de zes kinderen speelt zelfs nooit meer buiten, met alle gevolgen van dien. Uit onderzoek blijkt namelijk dat weinig tot niet buitenspelen kan leiden tot bijziendheid, verminderde motoriek, verminderde creativiteit, obesitas, neerslachtigheid. Minimaal 1 uur (liever meer!) per dag buitenspelen is cruciaal voor een gezonde ontwikkeling van kinderen. Om dit te veranderen is het nodig dat politiek, beleid en praktijk elkaar ontmoet, elkaar begrijpt en samen één visie op buitenspelen deelt en uitdraagt. Deze ‘buitenspeelconferentie’ was dan ook een eerste stap op weg naar een gezamenlijke Wageningse buitenspeelvisie én integraal buitenspeelbeleid.
Johanna Schröder, dagvoorzitter, nodigde wethouder Guido van Vulpen uit de bijeenkomst te openen. Van Vulpen sprak de wens uit dat deze conferentie een goede analyse en werkbare ideeën oplevert. ‘Ik hoop dat we met een goed buitenspeelbeleid als basis ouders kunnen overtuigen dat het goed en veilig is voor hun kinderen om buiten te spelen. Juist het vrije spel buiten 4 muren bereid je voor op je toekomst’
Geef kinderen een stem
Ook directeur bestuurder van Jantje Beton, Dave Ensberg, kwam aan het woord. Hij vertelde o.a. hoe belangrijk aandacht voor buitenspelen is en daagde Wageningen uit om mee te doen aan de Jantje Beton verkiezing voor meest Speelvriendelijke gemeente van Nederland. Vervolgens vertelde “chef” spelen van de gemeente Leiden, Saskia van Hoore, hoe je dat kunt aanpakken. Leiden heeft in 2021 de prijs voor meest speelvriendelijke gemeente van Nederland gewonnen.
Gemeenten in Beeld – Vlog #46 Leiden – YouTube
In beide verhalen kwam duidelijk naar voren dat het heel belangrijk is om inwoners en vooral kinderen een stem te geven in het proces om buiten spelen meer te stimuleren. Kinderen kunnen immers zélf heel goed vertellen wat er nodig is. Tijdens deze buitenspeelconferentie gaven een aantal kinderen uit Wageningen hun mening over buitenspelen via een video, gemaakt door kinderwerkers van Solidez Welzijn. De kinderen gaven onder andere aan dat ze heel graag buitenspelen maar dat ze dat niet altijd mogen van hun ouders, omdat speelplekken soms onveilig zijn of dat er geen tijd is om buiten te spelen.
Realisatie nieuw buitenspeelbeleid
Ook werd besproken wat er al allemaal wel is in de gemeente Wageningen op het gebied van buitenspelen en is er een eerste aanzet gemaakt voor een plan van aanpak. Een belangrijke stap die nu nodig is, is dat de politiek instemt met de herziening van het huidige Speelruimteplan en instemt met een nieuw buitenspeelbeleid. De komende periode zal gewerkt worden aan een beleid en uitvoeringsplan dat de gemeente samen met professionals, kinderen en ouders opstelt. En tot slot werd bedacht dat Wageningen die prijs van Jantje Beton graag wil winnen en wat daar voor nodig is.
Mooie oogst Buitenspeelconferentie
Deze eerste Buitenspeelconfertentie was niet alleen inspirerend maar leverde ook gelijk al veel oogst op. Op verschillende terrein en niveaus is winst geboekt rondom het belang van ‘buitenspelen’ en er is de wil om er iets aan te doen. Er wordt een verslag gemaakt van deze conferentie waarin de aanbevelingen worden aangeboden aan wethouder Van Vulpen: ‘Als gemeente zijn we heel blij met dit initiatief. Veranderingen slagen alleen samen met inwoners en maatschappelijke organisaties. We zijn heel nieuwsgierig naar het vervolg en dragen daar graag aan bij”.
’